Lightning Regatta Results — 2008
12/27–30
Orange Bowl Regatta
Coconut Grove Sailing Club—Fleet 226
  1. Frank Atkinson
  2. Jason Hubbard
  3. Bill Johns
12/27–28
Sugar Bowl Regatta
Southern Yacht Club—Fleet 62
  1. Dan Moriarty
  2. Larry Frost
  3. Cal Herman
12/21
Hot Rum Regatta
Mission Bay Yacht Club—Fleet 194
  1. Scott Finkboner
  2. Pete Colantuono
  3. Jeff Coppens
12/12–13
Circuito Sur 2008
Marina Pingueral, Conception, Chile — Fleet 514
  1. Jeff Linton, Amy Smith Linton, A Arrieta
  2. Juan I Perez, Cristobal Perez, Edmundo Perez
  3. C Perez S, P Goyeneche, F Martinez
12/6–7
Circuito Sur 2008
Club de Yates El Venado, San Pedro, Chile — Fleet 514
  1. Tito Gonzalez
  2. Jeff Linton
  3. Victor Lobos
11/15–16
Turkey Regatta
Mission Bay Yacht Club—Fleet 194
  1. Jeff Coppens
  2. Pete Colantuono
  3. Dale Bull
11/8–9
Hampton Fall Fling
Hampton, Virginia—Fleet 509
  1. Joan Hurban, Gary Hurban, Hughie Kent
  2. Trevor Prior, Danielle Prior, Barb Hill
  3. Star Mikell, Gene Shue, Carol Park
11/1–2
Bluenose Regatta
Harbor Island Yacht Club, Nashville, Tennessee—Fleet 262
  1. Jeff Coppens
  2. Pete Colantuono
  3. Dale Bull
10/25–26
Pennsylvania Governors Cup
Susquehanna Yacht Club—Fleet 253
  1. Charlie Wardwell
  2. Jack Jones
  3. Pat Phelan
10/25–26
Borderline Regatta
Carolina Sailing Club, Henderson, North Carolina—Fleet 481
  1. Brian Hayes, Jay Mueller, Suzanne Lea
  2. Bob Harkrider, Sharon Harkrider, Tom Schroeder
  3. Pierce Barden, Paul Whitesides,
10/18–19
Fallin-In Regatta
Cowan Lake Sailing Association, Wilmington, Ohio—Fleet 303
  1. James Taylor
  2. Eric Bryant
  3. Tom Varley
10/18–19
Frigid Digit
Severn Sailing Association, Annapolis, Maryland — Fleet 329
  1. Jamie Allen
  2. Allan Terhune
  3. David Starck
10/11–12
Leaf Peeper Regatta
Malletts Bay Boat Club, Colchester Vermont — Fleet 301
  1. Bill Fastiggi, Suzy Coburn, Jason Hyerstay
  2. Bob Bush Sterling Bush, Sinan Yordem
  3. David Sprague Sarah Foscarini, Alanna Foscarini
10/11
North Cape Yacht Club Fall Blowout
North Cape Yacht Club — Fleet 42
  1. Ernie Dieball, Jacqueline Dieball, Beth Groesbeck
  2. Jim Allen, John Morley, Christy Synowiec
  3. George Sipel, Chris Snyder, Laurie Dieball
10/6
Skaneateles 1-Day Regatta
Skaneateles Country Club, Skaneateles, New York — Fleet 1
  1. Dan Pope, Jim Barnash, Griffin Orr
  2. Dick Hallagan, Lori Foster, Hendrix Ten Eyck
  3. Jack Jones, Anne Kearney, John Germain
10/5
Ithaca Frostbite Regatta
Ithaca, New York — Fleet 484
  1. Jack Jones, Graham Leonard, Debbie Reinhardt
  2. Dan Pope, Logan McReynolds, Griffin Orr
  3. Dick Hallagan, John Steiner, Hendrix Ten Eyck
10/4
Last Blast Regatta
Nyack Boat Club, Nyack, New York—Fleet 75
  1. Justin Copland, Blake Howell, Ben Spiller
  2. Gary Hurban, Mike Carney, Maude Lindsey
  3. Dick Hallagan, Craig Thayer, John Steiner
9/27–28
Hoosier Regatta
Nyack Boat Club, Nyack, New York — Fleet 75
  1. Ernie Dieball, Jacqueline Dieball, Steve King
  2. John McCree, Rachel Dey, Bobby Flack
  3. George Sipel, Jeff Hagman, Chris Snyder
9/27–28
Fall Classic
Cedar Point Yacht Club, Westport, Connecticut—Flet 126
  1. Josh Goldman, Bill Dodge, Eva Burpee
  2. David Fried, Paul Schroeder, Leland Chang
  3. Bob Hall, Paul Gallagher, Maria Kashiwazaki
9/20–21
Cotton Pickin' Regatta
Delta Sailing Association, Memphis, Tennessee—Fleet 274
  1. Bill Baxter III, Mike Arndt, Rich Ha
  2. Brad Currie, Nate Currie
  3. Name Tom Niles, Kenneth Niles
9/20
Ed Hinds Memorial Bow Lake One-Day Flash Regatta
Strafford, New Hampshire— Fleet 493
  1. Patrick Zachary, Kika Bronger, Greg Beshore
  2. Bob Bush, Sterling Bush, Sinan Yordem
  3. Bob Shapiro, Ryan Gershuny, Kyle Gershuny
9/20
Manahawkin Bay Club
Surf City Yacht Club, Surf City, New Jersey—Fleet 196
  1. Jim Carson, Don Schon, Jim Roe
  2. Bob Sengstacken, Daniel Zitin, Mino Tsutsui
  3. Rich Warren, Randy Swartley, Sue Warren
9/20–21
Red Flannel Regatta
Chicago Corinthian Yacht Club—Fleet 5
  1. Todd Wake, Lynelle Reak, Matt Burridge
  2. David Stix, Amy Simonson, Steve Diaz
  3. Debbie Probst, Tanner Probst, Abbie Probst
9/13–14
Bruce Goldsmith Regatta
Devils Lake Yacht Club, Manitou Beach, Michigan—Fleet 31
  1. Ernie Dieball, Jacqueline Dieball, Kristen Medwid
  2. Jim Allen, Christy Synowiec, Jane Allen
  3. Terry Timm, Skip Dieball, Laurie Dieball
9/10–14
South American Championship
Sao Paulo Yacht Club, Sao Paulo, Brazil—Fleet 462
  1. George Rider, Sidney Bloch, Pedro Soares
  2. Thomas Sumner, Felipe Gil, Felipe Brito
  3. Juan Santos Garza, Juan Andres Santos, Sebastian Herrera
9/7
Potomac River Sailing Assn President's/Lukemia Cup
Fleet 50
  1. Frank Gallagher, Maryann Gallagher, Mladen Karcic
  2. Bob Astrove, Suzanne Humphrey, Janet Cohen
  3. Nabeel Alsalam, Piercarlo Brunino, Stefan de Lao
9/6–7
Whitecap Regatta
Pontiac Yacht Club, Keego Harbor, Michigan—Fleet 54
  1. Tom Klaban, Eric Klaban, Marie Klaban
  2. Ernie Dieball, Jacqueline Dieball, Steve King
  3. Jim Allen, Jane Allen, Curtis Rau
9/6–7
Lake Massabesic Annual Regatta
Massabesic Yacht Club, Manchester, NH—Fleet 273
  1. Ken Deyett, Ali Deyett, Elise Deyett
  2. Gar Corcoran, Stefan Zwallen, Red
  3. Walter Colantuono, Jennifer Johnson, Joe Ray, Laura Colantuono
9/6
Pacific Coast Championship
Eugene Yacht Club
  1. Darrell Peck, Allison Webber, Tanya Haddad
  2. Kevin Stravers, Nick Mountford, Matt Stravers
  3. Doug Hickman, Spencer Carson, Gail Hickman
9/6
New Jersey State Championship Regatta
Riverton Yacht Club—Fleet 228
  1. George Harrington, Art Guerrera, Paul Michalowski 
  2. Mark Schneider, Cindy Schneider, Tom Slook
  3. John Townsend, Chappy Hopkin, Austin Newman
8/30–31
Whispering Palms Race
Lagos, Nigeria — Fleet 510
  1. Kevin King, Bob Bielinski, Doug Gratwick
  2. Gary Schwantz, Lindy Edwards, Susan King
  3. Knut Engebretson, Barbra Tak
8/23–24
Duck Challenge Regatta
Havre de Grace Yacht Club—Fleet 192
  1. Jason Werner, Heather Dodd, Brian Debrincat
  2. Dick Moyer, Helen Moyer, Cap Pin
  3. Patrick Phelan, Mark Sanford, Jason Phelan
8/23–24
Squam Lake Annual Lightning Regatta
Squam Lake, Holderness New Hampshire—Fleet 332
  1. Christian Whatley, Brian Whatley, Robert Willis
  2. Bob Shapiro, Kyle Gershuny, Ryan Gershuny
  3. Dwight Gertz, Jeanine Carlson, Bob Sengstacken
8/16
Long Beach Island Yacht Racing Assn Championship
Surf City Yacht Club — Fleet 196
  1. John Faus, Jenn Ryerson, Clay Shaner
  2. Tim Robinson, Andy Temme, Tim Robinson
  3. Steve Warren, Alex Lobozzo, Phil Fritz
8/11–13
North American Championship – Governor's Cup
New York Yacht Club, Newport, Rhode Island
  1. Richard Walsh, Alec Smith, Alex Cox
  2. Marcus Moehlman, Eli Putnam, Emily Paulos
  3. Clinton Hayes, Matthew Clarke, Stephen Widdis
8/11–13
North American Championship – President's Cup
New York Yacht Club, Newport, Rhode Island
  1. Robert Ruhlman, Dave Werley, Abby Ruhlman
  2. Justin Coplan, Fiona Gordon, Ellen Turk 
  3. Peter Denton, Tom Slook, John Townsend
8/11–13
North American Championship – Championship Fleet
New York Yacht Club, Newport, Rhode Island
  1. Allan Terhune, Jeff Linton, Katie Terhune
  2. Matt Fisher, Dan Moriarty, Tobi Moriarty
  3. Jody Lutz, Jay Lutz, Taylor Lutz
8/9–13
North American Championship – Qualifying Series
New York Yacht Club, Newport, Rhode Island
  1. Bill Healy, Tim Healy, Nicole Breault
  2. Jody Lutz, Jay Lutz, Taylor Lutz
  3. Allan Terhune, Jeff Linton, Katie Terhune
8/5–7
North American Women's Championship
Ida Lewis Yacht Club, Newport, Rhode Island
  1. Angela Scheibner, Bonnie Shore, Jennifer Flack
  2. Lorrie Walsh, Katrina Oostveen, Tina Corness
  3. Carol Park, Mel Keen, Rhea Costentino
8/5–7
North American Masters' Championship
Ida Lewis Yacht Club, Newport, Rhode Island
  1. Bill Mauk, Tito Gonzalez, Diego Gonzalez 
  2. Jim Crane, Larry Bone, Pete Bone
  3. Don Barrett, George Wiedermann, Donna Barrett
8/5–7
North American Juniors' Championship
Ida Lewis Yacht Club, Newport, Rhode Island
  1. Taylor Lutz, Jason Lutz, James Pottharst
  2. Mathew Schon
  3. Ian Schillebeeckx
8/2–3
Higgins Lake Annual Regatta
Roscommon, Michigan – Fleet 110
  1. Tom Klaban, Eric Klaban, Marie Klaban
  2. John McCree, Dave Corcoran, Alan Krauss
  3. Chris Jacobson, Jon Banner, Dawn Madison
8/2–3
Buffalo Canoe Club Youth Invitational
Pt. Abino, Canada – Fleet 12
  1. Tim Werley, Beth Werley, Gwen Mulvey
  2. Tim Scanlon, Bendan Heussler, Natalie Bates
  3. Katie Werley, Samantha Maras, Meagan Ruhlman
8/1
Lightning New Jersey State Junior Championship
Surf City Yacht Club – Fleet 196
  1. Matthew Schon, Timmy Crann, Jason Lutz
  2. Chris Gasorek, Arthur Bartolozzi, Steve Draphcho
  3. Arielle deLisser, Tyler Menninger, Adam Kaplon
7/27-27
Brotz Regatta
Sheboygan Yacht Club, Sheboygan, Wisconsin – Fleet 187
  1. Todd Wake, Kristine Wake, Lynelle Reak
  2. Peter Orlebeke, Kim Orlebeke, Tony Orlebeke
  3. Ric Larson, Eric Larson, Lori Jost
7-/26-27
Atlantic Coast Championship
Rock Hall Yacht Club, Rock Hall, Maryland – Fleet 513 
  1. David Starck, Scott Ikle, Ellen Starck
  2. Allan Terhune, Katie Terhune, Meg Muller
  3. Geoff Becker, Dan Rabin, John Loe
7/20–25
European Masters Championhip
Neuchatel, Switzerland — Fleet 358
  1. Urs Wyler, Walter Durr, Gilbert Durr
  2. Jacques Perret, Andre de Montmollin, Alain Perret
  3. Kevin King, Gary Schwantz, Scott Laidlaw
7/20–25
55th European Open Lightning Championship
Neuchatel, Switzerland — Fleet 358
  1. Ioannis Manolakis, Petros Chondrokoukis, Vassilis Papadakis 
  2. Urs Wyler, Walter Durr, Gilbert Durr
  3. Emmanouil Stoumpos, Sotiris Stoumpos, Loukas Karamsasis
7/14
Youth World Championship
St Lawrence Yacht Club, Montreal, Quebec, Canada
  1. Taylor Lutz, Luke Vreeland, Bernie Roesler
  2. Ian Schillebeeckx, Connor Aswad, Will Schwarz
  3. Matthew Schon, Timmy Crann, Jason Lutz
7/12–13
New England District Masters Championship
Corinthian Yacht Club, Marblehead, MA — Fleet 189
  1. George Peter, CH Ritt, Allison Peter
  2. Mark Gardner, Lynn Gardner, Marilynne Johnson
  3. John Hughes, Bruce Brown, Sean Fagan
7/12–13
New England District Juniors Championship
Corinthian Yacht Club, Marblehead, MA — Fleet 189
  1. Ian Schillebeeckx, Will Schwarz, Connor Aswad
  2. Luk Adams, Dylan Vogal, Sam Hallowell
  3. Josh Gershuny, Kyle Gershuny, Ryan Gershuny
7/12–13
New England District Championship
Corinthian Yacht Club, Marblehead, MA — Fleet 189 
  1. Bill Fastiggi, Suzy Coburn, Kolby Kruger
  2. Peter Hazelett, James Unsworth, Derrick Demming
  3. Heather Ambrose, Tim Ambrose, Tris Wallace
7/12–13
Central Atlantic District Championship
Barnegat Light Yacht Club, Harvey Cedars, NJ — Fleet 335
  1. Jody Lutz 
  2. Mitch Knatt
  3. Bill Bogardus
7/5–6
70th Anniversary Regatta—Red Fleet
Skaneateles Country Club, Skaneateles, New York—Fleet 1
  1. Robert Astrove, Billy Astrove, Matt Klise
  2. Fisk Hayden, Steve Hayden, Jeffrey Hayden
  3. Craig Thayer, Dan Pope, Jeff Ennis
7/5–6
70th Anniversary Regatta—White Fleet
Skaneateles Country Club, Skaneateles, New York—Fleet 1
  1. Bruce Richards, Karen Johnson, Nolan Richards
  2. Sean Fidler
  3. Pete Swartz
7/5–6
70th Anniversary Regatta—Blue Fleet
Skaneateles Country Club, Skaneateles, New York—Fleet 1
  1. Larry MacDonald, Mike Healy, Adam MacDonald 
  2. Richard Hallagan, Allister Thomson, Linnhe Thomson
  3. Kirk Reynolds
6/28–29
40th Champagne Regatta
Keuka Yacht Club, Hammondsport, New York
  1. Dan Pope
  2. Bob King
  3. Clay & AJ Murphy
6/28–29
Michigan District Championship
Tawas Bay Yacht Club, Tawas, Michigan
  1. Jim Allen
  2. Sean Fidler
  3. George Sipel
6/26–27
Stump Buster
Indian Lake Yacht Club—Fleet 23
  1. Steve Weeber, Stan Cummins, Donna Weeber
  2. James Taylor, Nate Ireland, George Auer
  3. Scott Zerban, Bart Snyder, Carson Menges
6/9–27
Canadian Open Championship
Temple Reef Sailing Club, Thunder Bay, Ontario—Fleet 279
  1. Larry MacDonald, Joy MacDonald, Adam MacDonald
  2. Richard Walsh, Alec Smith, Alex Cox
  3. David Sprague, Daniel Sprague, Sarah Foscarina
6/22
Midwest District Championship
Windjammers Sailing Club, Green Bay, Wisconsin
  1. Todd Wake, Kristin Wake, Lynelle Reak
  2. Bill Faude, Jared Drake, Hannah Swett
  3. Peter Orlebeke, Kimberly Orlebeke, Dave Bronson
6/21–22
Metropolitan District Championship
Monmouth Boat Club, Red Bank, New York — Fleet 70
  1. Justin Copeland 
  2. Jon Schwartz
  3. Jack Huntsman
6/21–22
California District Championship
Mission Bay Yacht Club, San Diego, California – Fleet 194
  1. Scott Finkboner, Jennifer Davis, Sarah Davis
  2. Jeff Coppens, Jim Sears, Tim Jehle
  3. Kirk Johnson, Edna Johnson, Greg Tondreau
6/21–22
Lake Erie District Championship
Buffalo Canoe Club – Fleet 12
  1. David Starck, Ellen Starck, Scott Ikle 
  2. Jody Starck
  3. Debbie Probst, Cindy Kelly, Monica Jones
    Jerry Blake Crew Trophy Winners: Karl & Shelby Allen
6/21
Indiana District Championship
Indianapolis Sailing Club
  1. Jeff Schmahl, Miachael Schmahl, Andrew Schmahl
  2. Brad Wagnon, Michael Richey, Brian Bahler
  3. Bill Allen, John Selby, Gabe Selby
6/14
Mississippi Valley District Championship
Delta Sailing Association, Memphis, Tennessee
  1. Matt Burridge, Ian Schillebeeckx, Caleb Leonard
  2. Dan Moriarty, Tobi Moriarty, Alina Moriarty
  3. Scott Zerban, Bart Snyder, Carson Menges
6/14–15
Caz Flash Bash
Willow Bank Yacht Club, Cazenovia, New York — Fleet 164
  1. Dick Hallagan, Rick TenEyck, Pam Murphy
  2. Kirk Reynolds, Alister Thomson, Peter/Sam Webster
  3. Bob King, Bill Healy, Tim Jones
6/14–15
Copa Francisco Pérez Spencer
Algarrobo, Chile
  1. Alberto Gonzalez, Diego Gonzalez, Cristian Herman
  2. Felipe Robles, A Guevara, Sebastian Guevara
  3. Cristobal Perez, Juan Reid, Pablo Cerna
6/14–15
Connecticut/Rhode Island District Championship
Cedar Point Yacht Club – Fleet 126
  1. David Peck 
  2. Larry Colantuano
  3. Dan Moriarty, Toby Moriarty, Carson Menges
6/14–15
Dixie District Championship
Annapolis, Maryland – Fleet 329
  1. Allan Terhune, Katie Terhune, Leslie Cook
  2. Steve Constants, Mike Constants, Dave Constants
  3. Jon Guth, Peter Rich, Martin Hermida
6/7–8
Pacific Northwest District Championship
Vancouver Lake Sailing Club
  1. Darrell Peck
  2. Bob Sengstacken
  3. Tim Milhiser
6/7–8
Magnus Pederson Regatta
Nyack Boat Club, Nyack, New York – Fleet 75
  1. Gary Hurban
  2. Bob Sengstacken
  3. Tim Milhiser
6/7–8
Windshift Regatta
Leatherlips Yacht Club, Powell, Ohio – Fleet 27
  1. Steve Weeber, Donna Weeber, Stan Cummins
  2. James Taylor, Carl Taylor, Jim Fenzl
  3. Eric Brandt, Becky Young, Stan Fuller
5/31–6/1
Lighthouse Regatta
Fond du Lac Sailing Club, Wisconsin – Fleet 442
  1. Richard Walsh, Alex Smith, Alex Cox
  2. Todd Wake, Kristine Wake, Tony Orlebeke
  3. Dan Moriarty, Toby Moriarty, Carson Menges
5/31–6/1
Texas District Championship
Dallas Corinthian Sailing Club – Fleet 3 
  1. Clarke Newman, Deanna Newman, Gavin Rudolf
  2. Tommy Meric, Scotty Barrett, John O'Riordan
  3. John Womble, Amy Williams, Ginger Armstrong
5/31–6/1
Spring Regatta
Malletts Bay Boat Club, Colchester, Vermont — Fleet 501
  1. 14958–Bill Fastiggi, Suzy Coburn, Kolby Kruger
  2. 14905–Jamie Allen, Jay Deakin, Marq Littee
  3. 15060–Heather Ambrose, Tim Ambrose, Tris Wallace
  4. 14584–Peter Hazelett, James Unsworth, Derrik Deming
  5. 14050–Bretton Gardner, Erik Johnson, Brad Harris, Caroline Robertson
5/31–6/1
Wilmington North Carolina Lightning Regatta
Carolina Yacht Club – Fleet 511 
  1. Pierce Barden, Paul Whitesides, Emily Aspland
  2. Lenny Krawcheck, Bo Samuelson, Josh Putnam
  3. John Sawyer, Becky Sawyer, Dan Morton
5/24–25
Southern District Championship
Southern Yacht Club, New Orleans, Louisiana—Fleet 511
  1. Marcus Eagan
  2. Larry Frost
  3. Cal Herman
5/17–18
Spring Dinghy Fest
Rush Creek Yacht Club, Heath, Texas 
  1. Clarke Newman, Deanna Newman
  2. John Womble, Amy Williams, Ginger Armstrong
  3. Scott Anderson, Stephanie Laughlin
5/17–18
Early Bird
Cedar Point Yacht Club – Fleet 126 – Westport, Connecticut
  1. Dave Peck
  2. Gianni Cuccio
  3. Bob Sengstacken
5/17–18
Pymatuning Spring Classic
Pymatuning Yacht Club, Jamestown, Pennsylvania
  1. Geoff Becker, Bill Ward, Dan Rabin
  2. Dan Moriarty, Tobi Moriarty, Kevin Morin
  3. Ryan Ruhlman, Ernie Dieball, Ryanne Gallagher
5/17–18
Hernando De Soto Regatta
Delta Sailing Association, Memphis, Tennessee – Fleet 274 
  1. William Baxter, Mike Arndt, Rich Hall 
  2. Bill Killebrew, Scott Trigg, Bruce Campbell
  3. Batton Kennon, Carl Kennon, Warren Ayres
5/17
Lake Lansing Tune-Up Regatta
Lake Lansing Sail Club, Haslett, Michigan
  1. Sean Fidler, Mike Moody, Susanna Tellschow
  2. Craig Gable, Nathan Gable, JP Little
  3. Tom Klaban, Marie Klaban, Eric Klaban
5/10–11
George Shapiro Memorial No Gas Regatta
Severn Sailing Association, Annapolis, Maryland
  1. Allan Terhune, Katie Terhune, Kimberly Brickell
  2. Jon Guth, Roger Counihan, Jenn Millar
  3. Geoff Becker, Colin Robertson, Seth Olson
5/3–4
Indiana Open
Indianapolis Sailing Club, Indianapolis, Indiana
  1. Dan Moriarty, Tobi Moriarty, Nicholas Beckmann
  2. James Taylor, Nate & Bridget Ireland
  3. Ryan Flack, Jennifer Flack, Kevin Moran
5/3–4
Doc Gilbert Memorial Potomac Cup
Potomac River Sailing Association, Leesylvania, Virginia
  1. Allan Terhune, Katie Terhune, Todd Johnson 
  2. Jon Guth, Peter Rich, Kathryn Ward
  3. Richard Hallagan, Hendrix Ten Eyck, L. Harman J.
4/26–27
Mid Continent Regatta
Decatur Yacht Club, Illinois
  1. Dan Moriarty, Tobi Moriarty, Rick Bernstein
  2. Matt Burridge, Jeff Coppens, Jim Sears
  3. Todd Wake, Kristine Wake, Brian Hayes
4/26
Southeastern District Championships
Lake Murray, Columbia, South Carolina 
  1. Greg Griffin
  2. Richard Waldicirus
  3. Terry Tyner
4/26
Long John Regatta
Monmouth Boat Club, Red Bank, New Jersey
  1. Mitch Hnatt, Tara Schon, Matt Ward 1
  2. Brian Taboada, Larry Colontuono, Parker Colontuono
  3. Bill Fastiggi, Suzy Coburn, Bobby Martin
4/25–26
Dallas Leukemia Cup Regatta
Corinthian Sailing Club – Fleet 35 – Dallas, Texas
  1. Scott Anderson, Stephanie Laughlin
  2. Clarke Newman, Deanna Newman, Jay Guzman
  3. John Womble, Ginger Armstrong
4/19–21
Brazilian National Championship
Sao Paulo Yacht Club, Guarapiranga Lake
  1. Mario Buckup, Telma Buckup, Marc Buckup
  2. Claudio Biekarck, Gunnar Ficker, Marcelo Silva
  3. George Rider, Sidney Bloch, Pedro Soares
4/12–13
Florida Masters Championship
Coconut Grove Sailing Club, Florida
  1. Frank Atkinson
  2. Bill Mauk
  3. Stephen Horwitz
4/12-13
Florida District Championship
Coconut Grove Sailing Club, Florida
  1. Jeff Linton
  2. Mauk
  3. David Helmick
3/29–4/2
California Circuit
Mission Bay Yacht Club
  1. Michael Poltorak
  2. Scott Finkboner
  3. Peter Bellin
3/8–16
Southern Circuit
St. Petersburg Yacht Club
  1. Jeff Linton, Amy Smith Linton, Will Jeffers, Andy Hayward, Maegan Ruhlman
  2. Allan Terhune, Katie Terhune, Dave Perkowski, Steve Constants
  3. Brian Hayes Sr, Jay Mueller, Debbie Dudas, Laura Jeffers
  4. Tom Allen, Kip Hamplet, John Humphrey, Bill Pictor, Livvy McIntosh
  5. Bill Mauk, Jeff Eiber, Michelle Sumpton
3/16
Winter Championship — Masters
St Petersburg Yacht Club
  1. Richard Hallagan, Hendrix Ten Eyck Jr, Dan Pope
  2. Bill Mauk, Jeff Eiber, Michelle Sumpton
  3. James Carson, Eric Reitinger, Michael Rutler
3/16
Winter Championships
St Petersburg Yacht Club
  1. Brian Hayes Sr., Laura Jeffers, Jay Mueller
  2. Allan Terhune, Katie Terhune, Dave Perkowski
  3. Jeff Linton, Amy Smith Linton, Maegan Ruhlman
3/11–12
Miami Midwinter Regatta
Coral Reef Yacht Club 
  1. Jody Starck, Debbie Probst, Brenda Crane
  2. Bill Mauk, Jeff Eibers, Michel Sumpton
  3. Amanda Clarke, Sarah Mergenthaler, Dave Whelan
3/8–9
Deep South Regatta
Savannah Yacht Club
  1. David Starck, Joe Starck, Jared Drake
  2. Jeff Linton, Amy Smith Linton, Will Jeffers
  3. Dan Moriarty, Tobi Moriarty, Nicholas Beckmann